MENU

Pražské premiéry W. A. Mozarta

Po stopách Wolfganga Amadea Mozarta se můžete v Praze vydat buď pěšky, na kole nebo tramvají. Anebo poslechem jeho hudby přímo tam, kde jí svět slyšel poprvé - ve Stavovském divadle. Mozartovy návštěvy Prahy prý patřily k nejšťastnějším okamžikům jeho života. A není divu. Hudba, která se jinde zprvu nesetkala s velkým pochopením, Pražanům okamžitě učarovala.

První opera, kterou měli šanci slyšet ještě v divadle v Kotcích, byl v roce 1782 Únos ze serailu. V roce 1788, již v Nosticově a dnešním Stavovském divadle - následovala Figarova svatba, kterou Mozart osobně dirigoval. Ještě téhož roku se, podpořen nebývalým úspěchem své hudby u nás, vrací do Prahy s nedokončenou partiturou Dona Giovanniho. Premiéra byla naplánována na 17. října 1788. Mozart zde dílo své dílo dokončil, nastudoval a s malým zpožděním - 29. října také sám premiéroval. Opera se dočkala opravdu mimořádného úspěchu a od té doby se v Praze už nikdy nepřestala hrát. 

Okolnosti vzniku druhé opery, kterou Mozart napsal pro Prahu, nejsou již bohužel tak příznivé. V červenci roku 1791 dostal objednávku na slavnostní operu k příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem. Premiéra opery La clemenza di Tito, proběhla 6. září 1791 a v atmosféře oslavami přesycené Prahy, zapadla téměř bez povšimnutí. V polovině září Mozart navždy opouští město, v němž kdysi zažil okamžiky velké slávy a kde se mu dostalo nemalé podpory i pochopení.

Koncertem Pražské premiéry se vracíme k oběma operám, které Mozart napsal přímo pro Prahu a prostřednictvím nichž k nám jeho hudba promlouvá jasnou řečí oplývající mimořádnou kompoziční technikou, nezaměnitelným rukopisem a především hloubkou a naléhavostí vložené emoce.

22. dubna 2016 od 19.00, Stavovské divadlo

Jana Šrejma Kačírková – soprán
Yukiko Šrejmová Kinjo – soprán
Michaela Kapustová – mezzosoprán
Martin Šrejma – tenor
František Zahradníček – basbaryton
Roman Hoza – basbaryton
Pavel Švingr – bas
Pavel Vančura – bas

Dirigent: Zdeněk Klauda

Orchestr Národního divadla

Více o koncertu Pražské premiéry W. A. Mozarta