MENU

Odešla legendární primabalerína Maja Plisecká

V sobotu 2. 5. 2015 zemřela ve věku 89 let Maja Plisecká, jedna z nejslavnějších primabalerín historie. Budeme na ni vzpomínat s velkou úctou a obdivem...

Maja Plisecká se narodila 20. listopadu 1925 v Moskvě v rozvětvené židovské rodině původem z Litvy a dětství prožila na arktickém souostroví Špicberky, kde byl její otec ředitelem uhelných dolů. Když jí bylo 13 let, bolševici jejího otce zastřelili po vykonstruovaném procesu. Matka, herečka němého filmu, zažila prostředí gulagu a poté vyhnanství v Kazachstánu. S baletem začala Plisecká v devíti letech, v roce 1943 ukončila studia na choreografickém institutu a byla přijata jako sólistka Velkého divadla v Moskvě.

Její životní rolí se stala nejen Odetta a Odilie v Labutím jezeře, ale také sólová choreografie Umírající labuť na hudbu Camilla Saint-Saënse v choreografii Michaila Fokina. Známá byla i její Carmen ve Ščedrinově hudební úpravě. Spolupracovala se světovými choreografy, například Mauricem Béjartem a Rolandem Petitem. Béjart dokonce přímo pro ni vytvořil několik baletů.