MENU

Obnovená premiéra Labutího jezera

Nejslavnější a nejoblíbenější klasický titul světového repertoáru se na konci září dočká obnovené premiéry v Národním divadle.

Kenneth Greve, bývalý první sólista, baletní mistr, pedagog a choreograf Královského dánského baletu, současný umělecký šéf Finského národního baletu, připravil svou verzi Labutího jezera pro Balet Národního divadla už v roce 2009. Po dvou letech se tak tento titul vrací na scénu Národního divadla se vším, co tento nesmrtelný příběh přináší a klasický balet nabízí.

Zeptali jsme se Kennetha Greveho, kterého jsme zastihli v Praze při práci se souborem:

Když se díváte na svůj balet po tak dlouhé době. Změnil byste něco?

Od té doby jsem tento titul uvedl třikrát v jiných divadlech po světě a některé věci jsem změnil.

Myslím si však, že tato verze, kterou máte v Praze, vašemu divadlu sluší. Například v Helsinkách je budova divadla moderní, scéna větší a tak jsem udělal nějaké změny ve scénografii, světlech tak, aby balet vyhovoval tomuto prostoru.

Měnil byste něco na své choreografii?

V podstatě ne, až na malé změny například v Pas de trois. Také bych do baletu vložil malou variaci pro Benna, která tam chybí.

Vidíte nějaké změny na našem souboru po tak dlouhé době?

Váš soubor je rozhodně více mezinárodní a také homogenní. Výkony tanečníků jsou mnohem vyrovnanější a technicky propracovanější. Ano, za tu dobu se soubor vyvinul do kvality.

Koho jste si vybral do hlavních rolí?

Stejně jako tomu bylo v rámci premiéry před lety, v hlavních rolích zůstávají první sólisté Nikola Márová a Michal Štípa. Je to překrásný a vyrovnaný pár, který za ty roky v těchto rolích vyrostl a umělecky vyzrál. Jako druhý pár, který bude mít svou premiéru, jsem si vybral Andreu Kramešovou a Giovanniho Rotola. Cítím z nich hloubku, senzitivnost a jistou dávku křehkosti.