MENU

Nová sezona začíná s Kouzelným cirkusem

Nalaďte se na novou sezonu, Laterna magika už odstartovala. 20., 24., 25. a 26. nás čeká Kouzelný cirkus. Začínáme inscenací, kterou příští rok čeká už neuvěřitelných 40 let na scéně, a přesto je stále živá a okouzluje publikum u nás i v zahraničí. V prosince minulého roku jsme s Kouzelným cirkusem strávili mnoho dní v Řecku a že jsme měli úspěch dokládají i články, které o nás napsali místní.

Na důkaz jsme si nechali několik recenzí přeložit, abyste se mohli přesvědčit sami. O překlad se postarala firma Berlitz, které tímto také děkujeme.:

 

V případě podobných okouzlujících podívaných se každému kritikovi tají dech a zůstává bezradný – na CO má zaměřit svou kritiku a CO má komentovat? To jediné, co mu zbývá, je buď popsat to, co viděl, nebo se pokusit odmytizovat (viz: dešifrovat) to, co se odehrává na jevišti. A tak k první epizodě můžeme říci následující: celé jeviště je pokryto obrovským podlouhlým bílým plátnem v půlkruhovém tvaru. Na něm jsou během celého představení promítány překrásné filmové záběry, zatímco ve středu tohoto půlkruhu 12 herců-tanečníků, protagonistů představení, provádí obtížné divadelní a taneční figury, které jsou bezprostředně propojeny s tím, co vidíme na panoramatickém plátně. To znamená, že to, co se jako divadlo a tanec odehrává na jevišti, souvisí významově a dramaturgickys paralelní filmovou velkolepou podívanou! Např. – oba hlavní hrdinové, ale i mnozí další herci a tanečníci, přicházejí a odcházejí na… plátno, a to s velkou lehkostí a rychlostí. Naživo je vidíme na jevišti a (jakmile zmizí) během zlomku vteřiny na…. plátně. Problém může nastat v okamžiku, pokud se některému z herců během turné něco stane a jeho případný náhradník se tomu, kdo se objevuje na plátně, nepodobá – to znamená, že z pohledu diváka dochází ke ztrátě ztotožnění. Skutečnosti, že protagonisté nejsou totožní, si povšimnou především diváci, kteří sedí v předních řadách. Způsobená „škoda“ je však maláve srovnání se vším ostatním, tolik obdivuhodným, co se odehrává na jevišti.

Kombinace divadla a filmu v této podobě není v historii obou uměleckých směrů pochopitelně ničím novým. Inovací v tomto případě je skutečnost, že plátno je velké na délku (ne do výšky), a to daleko více než všechna plátna, která jsme zatím v životě viděli!