MENU

Nová scéna ND od roku 2014

Počátkem roku 2014 projde Nová scéna Národního divadla postupnou změnou svojí koncepce.

Národní divadlo prochází v posledních několika letech podstatnými změnami. Před čtyřmi lety rozhodlo Ministerstvo kultury připojit k Národnímu divadlu do té doby samostatnou příspěvkovou organizaci Laternu magiku (1. 1. 2010). Tím se fakticky stala Nová scéna po letech opět scénou ND. Před dvěma lety bylo rozhodnuto o přičlenění Státní opery (1. 1. 2012), na konci této sezony opouští ND podkrovní Divadlo Kolowrat (kanceláře v Paláci Kolowrat ND opustilo již před půl rokem, rodina Kolowrat-Krakowských se rozhodla pro jiné využití prostor). Spolu s nástupem nového ředitele Buriana to jsou všechno velmi zásadní změny, které se logicky dotýkají i organizační struktury ND. Jednou ze změn bude i fungování a postupná změna koncepce Nové scény.

Od 1. ledna 2014 přejde Nová scéna Národního divadla formálně pod správu Činohry ND. Proměnu zaznamenají diváci v podstatě až od září 2014,“ říká umělecký šéf Činohry Michal Dočekal. „Respektujeme rozjetou sezonu a domluvené projekty i hostování,“ dodává. Pro novou sezonu však již chystá nový koncept fungování. V praxi to bude znamenat, že se Nová scéna změní ze stávající stagiony v divadlo – čtvrtou scénu ND. Moderní komorní prostor pro uvádění současné dramatiky a netradičních inscenačních postupů mají ve světě všechny srovnatelné divadelní domy (za mnohé: Národní divadlo v Londýně). „Neznamená to samozřejmě, že bude prostor Nové scény uzavřen hostování jak českých, tak i zahraničních divadel. Spolupracovat budeme nadále například s Pražským divadelním festivalem německého jazyka,“ ujišťuje Michal Dočekal. „A v žádném případě to neznamená, že bude narušena práce souboru Laterny magiky,“ dodává. V současné chvíli LM připravuje premiéru HUMAN LOCOMOTION pod vedením režijního tandemu SKUTR.

Činohra ND ještě v této sezoně připravuje pro Novou scénu původní hru Davida Jařaba KVARTÝR, inspirovanou povídkou J. Urzidila. Dále uvede hru Romana Sikory SNÍDANĚ S LEVIATHANEM v režii Jiřího Honzírka. Na podzim 2014 nabídne Činohra ND (17. 11.) inscenaci PO SAMETU (25 let Česka očima a slovy Ivana Lampera v rubrice Minulý týden časopisu Respekt) v režii Jiřího Adámka. V linii tzv. Dokumentárního dramatu budou dále navazovat inscenace: PROJEKT ČEZ, který vzniká ve spolupráci s dokumentaristou Martinem Marečkem a TÉMA EXEKUTOŘI ve spolupráci s DAMU. Z připravovaných dramatických novinek se v příští sezoně na jevišti Nové scény objeví inscenace hry Mika Bartletta ZEMĚTŘESENÍ V LONDÝNĚ, nebo STRASTI ŽIVOTA Hanocha Levina, původně plánované pro Divadlo Kolowrat. Slíbenou máme původní hru Egona Tobiáše RED BULL. Na Nové scéně by se měly od září 2014 objevit také úspěšné inscenace z repertoáru Divadla Kolowrat: OHLUŠUJÍCÍ PACH BÍLÉ, Z PRACHU HVĚZD, BLACKBIRD a opera A. Březiny TOUFAR. Ve spolupráci s Pražským Quadriennale se na červen 2015 připravuje „výstava inscenací“ Jana Nebeského.

Ze zahraničních spoluprací plánujeme pohostinskou režii maďarského divadelníka Kornéla Mundrucza (jeho inscenaci adaptace Sorokinova LEDU jsme mohli vidět na plzeňském Mezinárodním festivalu Divadlo), a ruského divadelního a filmového režiséra Kirilla Serebrennikova (režíroval mj. řadu filmů uváděných na prestižních evropských festivalech a několik úspěšných inscenací v MCHT). Připravujeme také projekt rezidenčních pobytů mladých režisérů. Samozřejmě budou součástí repertoáru i projekty souboru Baletu (jako je první uvedení choreografie slavného izraelského tvůrce Ohada Naharina v podání baletního souboru ND) a Opery. „Nutností je rovněž příprava projektu rekonstrukce NS,“ doplňuje ambiciózní plány Michal Dočekal. „Důležitá je zejména úprava hlediště a jeviště- tak aby vyhovovalo současným inscenačním požadavkům.

Proměna Nové scény proběhne postupně a za plného provozu. „Rozhodně neplánujeme žádné hromadné propouštění zaměstnanců Nové scény“, ubezpečuje ředitel Národního divadla Doc. Jan Burian. „Kolegové pracovali úspěšně na konceptu, který je odlišný, než ten, který jsme se rozhodli realizovat od příští sezony. Věřím, že svůj pracovní entuziasmus dokáží investovat nově nastaveným směrem“. Dosavadní ředitel NS Štěpán Kubišta se rozhodl v práci pro Národní divadlo nepokračovat. „Děkuji Štěpánovi za všechno, co pro Národní divadlo udělal a respektuji jeho rozhodnutí směřovat další kariéru jiným směrem,“ doplňuje Jan Burian. „Jednal jsem s ním včas ve snaze zachovat vše dobré z jeho činosti a najít v proměňujícím se divadle pro něj náležité a jeho kvalifikaci vyhovující uplatnění. Mrzí mne, že informace o chystaných změnác, se staly předmětem diskusí dříve, než o nich bylo rozhodnuto, neboť jsem byl připraven zpravit o všem veřejnost komplexně ve chvíli, kdy bude jasné jakým způsobem a v jakých lhůtách se opravdu uskuteční. Doufám, že i Národní divadlo a jeho vedení se bude v dalších letech chovat a jednat jako tým, který má sice mezi sebou složité diskuse i neshody, ale dovede o nich veřejnost informovat až na konci těchto debat a ve chvíli, kdy dospěje k rozhodnutí,“ říká na závěr ředitel Burian.