MENU

Národní divadlo se distancuje od obvinění v otevřeném dopise pana Jana Hrušínského

Busta Rudolfa Hrušínského je stále umístěna v předsálí u hlavního foyeru na 1. balkoně Národního divadla. V roce 2011 (ředitelem ND byl PhDr. Ondřej Černý, nikoliv v dopise obviněný doc. Jan Burian) jsme bustu Josefa Kemra přemístili na 1. galerii mezi další činoherce, kde je ve skvělé společnosti Radovana Lukavského, Borise Rösnera, Jaroslava Marvana, Rudolfa Deyla, Karla Högera a dalších.
Na podzim 2011 jsme totiž chtěli v divadle umístit bustu Václava Havla. Volba padla jednoznačně na místo v okolí prezidenta T. G. Masaryka. (Přemístili jsme tedy bustu Josefa Kemra na galerii). Busta Rudolfa Hrušínského na místě zůstala, ač by koncepčně měla být mezi dalšími činoherci na 1. galerii. Nicméně právě busta Rudolfa Hrušínského je součástí tzv. haptické stezky pro zrakově indisponované spoluobčany, a tudíž zůstala v tematickém i prostorovém okruhu stezky, jejíž obsahem je 20 bust.
Rozmístění bust je složitá a citlivá záležitost. Snažíme se je uspořádat alespoň tematicky, pokud to lze. Nepravidelně zasedá tzv. bustová komise, která vždy s odstupem času přezkoumá rozhodnutí o umístění a pozici.

K tématu pracovního rozhovoru pana Daniela Špinara s paní Miluší Šplechtovou se nebudeme vyjadřovat. Respektujeme jejich soukromí. Obsah interního jednání nepovažujeme za zveřejňovatelný.