MENU

Národní divadlo poprvé hostí Zlatou Prahu

Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha pořádaný Českou televizí má dlouholetou tradici. Letos se koná už po dvaapadesáté, a přesto ho čeká jedna zásadní premiérová změna. Poprvé jej od 30. září do 3. října 2015 hostí Nová scéna Národního divadla a její nejbližší okolí, čímž festival, zaměřený na hudbu a tanec, dostává další významný rozměr.

Nejen televizní diváci, ale nyní i návštěvníci divadla se mohou těšit na řadu hvězdných jmen, živých vystoupení i originálních televizních snímků o hudbě a tanci z celého světa, které jinde, než právě zde, na jednom místě neuvidí. Sérii slavnostních večerů zahájí 30. září 2015 galapředstavení k jubilejnímu 70. výročí založení Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, jedné z nejprestižnějších českých uměleckých škol. Na programu (2. října) je i setkání s patronem Zlaté Prahy Jiřím Kyliánem a projekce filmů, ve kterých tento světoznámý choreograf účinkuje nebo je dokonce sám režíroval. Na stejný den je připraven i komorní recitál legendy světové opery Soni Červené, který současně Česká televize natáčí. V rámci Zlaté Prahy se také představí slavní absolventi Akademie múzických umění, která letos slaví 70 let od svého vzniku. Mezi partnerské večery festivalu patří Zahajovací koncert 120. sezony České filharmonie v Rudolfinu a slavnostní premiéra Belliniho opery Norma ve Státní opeře.

Návštěvníkům festival zdarma nabídne – v instalovaných videoboxech či na vlastních zařízeních prostřednictvím lokální wi-fi sítě – několik desítek hudebních a tanečních snímků z celého světa, které se utkají o titul Grand Prix Golden Prague. Mezi nimi je i želízko v ohni Baletu ND – záznam inscenace baletu Romeo a Julie Petra Zusky v režii Soni Paramo, natočený ve spolupráci s Českou televizí a Les Films Figures Libres. Festival vyvrcholí 3. října Zlatým dnem Zlaté Prahy. Ten přinese celodenní doprovodný program na piazzetě Národního divadla plný koncertů, představení, tanečních a hudebních workshopů, improvizací i volný vstup do zázemí Národního divadla. 

52. ročník Zlaté Prahy následně uzavře velké finále - slavnostní vyhlášení výsledků a program složený z toho nejlepšího ze současné české taneční scény, který v přímém přenosu vysílá ČT art.

Těšíme se na vás od středy 30. září do soboty 3. října v prostorách Nové scény Národního divadla.

Více informací najdete na webové stránce festivalu www.festivalzlatapraha.cz