MENU

Národní divadlo opět hostí Zlatou Prahu

Bratři Bubeníčkové, Daria Klimentová, Ivo Kahánek anebo hvězdy StarDance. To jsou osobnosti, které ozdobí třiapadesátý ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha pořádaného Českou televizí. Již druhým rokem jej hostí Nová scéna ND a její nejbližší okolí.

Nejen televizní diváci, ale nyní i návštěvníci divadla se mohou těšit na řadu hvězdných jmen, živých vystoupení i originálních televizních snímků o hudbě, tanci a divadle z celého světa, které jinde než právě zde na jednom místě neuvidí. 

Sérii slavnostních večerů letos zahájí 28. září skutečná lahůdka. V choreografii, kterou připravili Jiří a Otto Bubeníčkovi, se v režii tandemu SKUTR představí původní dílo ORFEUS. Představení, které letošní Zlatou Prahu zahájí, uvidí také v přímém přenosu diváci kanálu ČT art. Oba fenomenální tanečníci se loučí s kariérou, a proto se s nimi setkáme i následující den 29. září. Opět osobně a k tomu také prostřednictvím premiéry dokumentu, který zachycuje poslední dva roky jejich aktivní taneční kariéry. Snímek režíroval Martin Kubala a producentem je Jaroslav Bouček.

Česká televize natočila cyklus Taneční příběhy Darii Klimentové, který lidsky, srozumitelně a poutavě přibližuje divákům klasický balet. První ochutnávka proběhne, i za osobní účasti této české taneční hvězdy, v pátek 30. září. Ve stejný den představí Česká televize i svůj další projekt, druhou řadu cyklu Můj pokus o mistrovský opus. Divákům Nové scény se osobně představí a s recitálem vystoupí jeden z jeho hrdinů a jeden z nejlepších českých klavíristů současnosti Ivo Kahánek.

Návštěvníkům festival zdarma nabídne také několik desítek soutěžních hudebních, tanečních a divadelních snímků z celého světa. V instalovaných videoboxech či na vlastních zařízeních prostřednictvím lokální wi-fi sítě tak mohou vidět skutečně to nejlepší, co za poslední rok ve světě vzniklo.

Mezi partnerské večery festivalu patří Zahajovací koncert 121. sezony České filharmonie v Rudolfinu a inscenace opery Antonína Dvořáka Rusalka v historické budově Národního divadla.

Dvakrát ožije i piazzeta Národního divadla. Poprvé ve středu 28. října, kdy tanečník Jan Onder přivítá některé z hvězd soutěže StarDance a zatančí i s malými dětmi. Podruhé v sobotu 1. října na Zlatém dnu Zlaté Prahy. Celodenní program pro celou rodinu plný koncertů, představení, tanečních a hudebních workshopů, improvizací přinese i volný vstup do zázemí Národního divadla. 

53. ročník Zlaté Prahy uzavře v sobotu 1. října velké finále – slavnostní vyhlášení výsledků a program složený ze špičkových tanečních i hudebních výkonů. Večer v přímém přenosu vysílá kulturní kanál ČT art.

Těšíme se na vás od sváteční středy 28. září do soboty 1. října v prostorách Nové scény ND.
Více informací najdete na webové stránce festivalu www.festivalzlatapraha.cz

Hvězdná dvojčata zahajují Zlatou Prahu

Bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi patří mezi mezinárodně uznávané tanečníky, opravdové mistry ve svém oboru. Tato dvojčata se od svého prvního - a pro ně osudového - angažmá v souboru Johna Neumeiera v Hamburku vypracovala k mezinárodnímu renomé a uznání. Své umění předvedli na světových scénách Pařížské opery, Covent Garden v Londýně, Bolshoi v Moskvě, D. Koch Theater v New Yorku apod.

K příležitosti zakončení jejich profesionální taneční kariéry se představí v unikátním představení Orfeus, které se uskuteční v září v rámci jejich československého turné.

Poslední zastávkou bude vystoupení v rámci Zlaté Prahy, a to 28. září od 20:20 na Nové scéně Národního divadla.
Předprodej vstupenek bude spuštěn během léta prostřednictvím Národního divadla. Kdo se do sálu nedostane, může sledovat přímý přenos na ČT art.