MENU

Laterna magika na zájezdu v Řecku

Laterna magika hostuje v těchto dnech v Řecku s legendární inscenací Kouzelný cirkus. Tanečníky čeká celkem dvanáct představení v Athénách i druhé metropoli Thessaloniki. První z vyprodaných večerů se odehrál 11. prosince v athénském Badminton Theater, poslední bude 20. prosince v Thessaloniki Concert Hall.

Kouzelný cirkusPozvánky na představení zveřejnila řada médií, již v předstihu vzniklo několik rozhovorů se šéfem souboru Zdeňkem Prokešem, který soubor doprovází. Ten také z Athén, kde se včera ukázalo slunce a teplé podzimní počasí, napsal čerstvé dojmy z prvních představení: „Kapacita sálu pro vystoupení Laterny magiky čítá 1 500 míst a představení jsou vyprodaná. Na první z nich dorazili také zástupci české ambasády spolu s dalšími hosty, pan velvyslanec Jan Bondy navštíví naše vystoupení ve středu.

Kouzelný cirkus je bez nadsázky nejvíce zcestovalým představením, které kdy měla na repertoáru: hostoval v 16 zemích a více než 50 městech po celém světě. Nejhranější titul nejen Laterny magiky, ale také nejdéle uváděná inscenace v evropském měřítku, má na kontě přes 6333 repríz a nadále patří k nejprodávanějším titulům. Svůj příběh vypráví tancem, pantomimou, hudbou i s pomocí prvků černého divadla. Duchovním otcem představení byl významný režisér Evald Schorm a spolu s ním dlouholetý šéf Laterny magiky a náš světoznámý divadelní architekt Josef Svoboda.

Poetické vyprávění o marné pouti za nedosažitelným snem ztělesňují postavy klaunů, podněcované kouzelníkem – Svůdcem a vidinou krásné Venuše, která na sebe bere podobu pozemských žen. Humorné pasáže střídá melancholie poznání, že život se nemá stát pouhou honbou za iluzemi. Kouzelný cirkus vychoval bez nadsázky několik generací diváků i tanečníků. Počty protagonistů hlavních rolí jsou téměř neuvěřitelné: 22 Veselých a 25 Smutných klaunů, 24 Svůdců a rovných 30 Venuší.

Na inscenaci se podílela řada osobností, které jí daly punc originality, ačkoli tvořily jako jednotný tým, a právě v tom tkví úspěch Kouzelného cirkusu: výtvarník a režisér Jan Švankmajer, zakladatel černého divadla Jiří Srnec, filmový kameraman Emil Sirotek a 5 choreografů, výtvarník Zdenek Seydl a další. Filmové projekce byly natočeny na 3 kamery a dlouhou dobu se také k jejich spouštění používaly tři projektory. Až v roce 2013 byl materiál s přispěním Mecenášského klubu ND digitalizován.

Laterna magika se do zahraničí vypravila naposledy před dvěma lety, kdy hostovala v USA s inscenací Antikódy. Silné pouto ji ale váže i k Řecku. V roce 2004 vznikla pod hlavičkou Laterny inscenace Argonauti na zakázku řeckého olympijského výboru. Premiéru měla v Athénách v rámci slavnostního zahájení letních olympijských her.