Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Jak zkoušíme Malou mořskou vílu

11. 10. 2016

Balet

Premiéra Malé mořské víly se blíží. Už 10. listopadu se vám představí ve světové premiéře ve Stavovském divadle!

Daleko v moři je voda tak modrá jako květy nejkrásnějších chrp a tak jasná jako nejčistší sklo, ale velmi hluboká, mnohem hlubší, než aby v ní kotva dosáhla dna, a museli bychom na sebe nastavět mnoho kostelních věží, aby ze dna dosáhly hladiny a vynořily se nad vodu…

Tak začíná příběh opravdové lásky mořské panny k pozemskému princi, pro nějž obětuje to nejcennější - svůj hlas a život. Slavný dánský spisovatel H. Ch. Andersen napsal tuto pohádku v roce 1836 a stejně jako v jeho dalších příbězích nevychází pouze ze své fantazie, ale především ze života, který šťastný a naplněný rozhodně nebyl. Právě do Malé mořské víly vetknul svou hlubokou touhu po lásce, ale i následnou marnost z toho, že se nikdo o tomto citu nedozví, ani o následné oběti.

Tento silný příběh inspiroval také choreografa Jana Kodeta a známý režijní tandem SKUTR – Martina Kukučku a Lukáše Trpišovského k napsání libreta pro nový balet. Hudbu zkomponoval současný český skladatel Zbyněk Matějů, který přistoupil k tématu s velkou citlivostí. Jan Kodet unikátním způsobem roztančil jednotlivé obrazy na poli současného tance, kdy se i obyčejné gesto ruky, pohled či zastavení stává magickým tanečním prvkem. Silná vizuální stránka je dílem renomovaného scénografa Jakuba Kopeckého a kostýmy vytvořila Saša Grusková. Její pojetí mořského i pozemského světa vetknula s neobyčejnou nápaditostí do kostýmů jednotlivých postav a také s ohledem na dynamický pohyb tanečníků. Příslibem mimořádně vydařeného představení je také režijní tandem SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, jejichž dosavadní režisérské počiny zaznamenaly příznivé reakce kritiky i diváků. Za svou tvorbu získali mnoho cen včetně Grand Prix na mezinárodním festivalu FIST v Bělehradě a Ceny diváků tamtéž, Ceny Evalda Schorma a Ceny Josefa Hlávky. Inscenační tým se setkává při tvorbě v Baletu Národního divadla již podruhé, jejich prvním a úspěšným počinem byl totiž balet Čarodějův učeň, který měl premiéru v roce 2013.
Večer poetických tanečních obrazů na scéně Stavovského divadla a ve spolupráci s Orchestrem ND je určen nejen rodinám s dětmi, ale hlavně všem, kteří milují tento nesmrtelný příběh.

Foto ze zkoušek: Martin Divíšek

Sdílet na sociálních sítích