Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Gratulace Janu Švankmajerovi

4. 9. 2014

Laterna magika

Dnes slaví 80. narozeniny jeden z významných spolupracovníků Laterny magiky, režisér, animátor a výtvarník Jan Švankmajer. Je známý především tvorbou animovaných krátkých filmů, ve kterých kombinuje prvky loutkářství, animace a hraného filmu.

S Laternou magikou spolupracoval čtyřikrát. Podílel se na tvorbě programu inscenací Variace (1963) a Variace 66 (1966), v roce 1975 se vrátil jako spoluautor scénáře a výtvarník, kdy spolu se svou ženou Evou Švankmajerovou vytvořili výpravu k inscenaci Ztracená pohádka. Je spoluautorem scénáře a jedním z režisérů legendární inscenace Kouzelný cirkus, kterou má Laterna magika na programu nepřetržitě od roku 1977.

Jan Švankmajer vystudoval na pražské VŠUP a loutkové katedře AMU. Filmovou tvorbou se začal zabývat v 60. letech v době české nové vlny, zaměřil se na tvorbu krátkých filmů. Mezinárodní pozornost získal v roce 1983 přehlídkou svých filmů z 60. let na mezinárodním filmovém festivalu FIFA. V roce 1988 natočil svůj první dlouhometrážní film Něco z Alenky, který získal světový úspěch pod názvem Alice. K nejznámějším krátkým filmům patří Možnosti dialogů, Konec stalinismu v Čechách nebo Jídlo. Velkého úspěchu dosáhl s dlouhometrážní komedií Otesánek z roku 2000, za něhož získal Českého lva za nejlepší film a za nejlepší výtvarný počin (společně se svou ženou Evou Švankmajerovou).

Jako výtvarník a animátor se podílel také na filmech dalších tvůrců a tvoří i výtvarná díla mimo film. Vytvořil animace a rekvizity k oblíbeným filmům Adéla ještě nevečeřela, Tajemný hrad v Karpatech a seriálu Návštěvníci. Často spolupracoval se svou ženou Evou Švankmajerovou. Švankamjerův umělecký styl je těžko zařaditelný, většinou je řazen k surrealismu, v němž byl ovlivněn již v 60. letech Vratislavem Effenbergrem. Jeho dílo ovlivnilo jak domácí umělce, tak i několik zahraničních, jako je Tim Burton, Terry Gilliam, bratři Quayovi, nebo Shane Acker.


(Na společném snímku s Jurajem Jakubiskem)

Sdílet na sociálních sítích