MENU

Festival Zlatá Praha letos na Nové scéně!

Přijďte si užít dvaapadesátý ročník festivalu Zlatá Praha na Novou scénu ND! Od 30. září do 3. října na vás čeká zajímavý program.

Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha pořádaný Českou televizí má dlouholetou tradici. Letos se koná už po dvaapadesáté, a přesto ho čeká jedna zásadní premiérová změna. Poprvé jej od 30. září do 3. října 2015 hostí Nová scéna Národního divadla a její nejbližší okolí, čímž festival, zaměřený na hudbu a tanec, dostává další významný rozměr. Nejen televizní diváci, ale nyní i návštěvníci divadla se mohou těšit na řadu hvězdných jmen, živých vystoupení i originálních televizních snímků o hudbě a tanci z celého světa, které jinde, než právě zde, na jednom místě neuvidí.

Sérii slavnostních večerů zahájí 30. září 2015 galapředstavení k jubilejnímu 70. výročí založení Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, jedné z nejprestižnějších českých uměleckých škol. Na programu (2. října) je i setkání s patronem Zlaté Prahy Jiřím Kyliánem a projekce filmů, ve kterých tento světoznámý choreograf účinkuje nebo je dokonce sám režíroval. Na stejný den je připraven i komorní recitál legendy světové opery Soni Červené, který současně Česká televize natáčí. V rámci Zlaté Prahy se také představí slavní absolventi Akademie múzických umění, která letos slaví 70 let od svého vzniku. Mezi partnerské večery festivalu patří Zahajovací koncert 120. sezony České filharmonie v Rudolfinu a slavnostní premiéra Belliniho opery Norma ve Státní opeře.

Návštěvníkům festival zdarma nabídne – v instalovaných videoboxech či na vlastních zařízeních prostřednictvím lokální wi-fi sítě – několik desítek hudebních a tanečních snímků z celého světa, které se utkají o titul Grand Prix Golden Prague. Mezi nimi je i želízko v ohni Baletu ND – záznam inscenace baletu Romeo a Julie Petra Zusky v režii Soni Paramo, natočený ve spolupráci s Českou televizí a Les Films Figures Libres.

Festival vyvrcholí 3. října Zlatým dnem Zlaté Prahy. Ten přinese celodenní doprovodný program na piazzetě Národního divadla plný koncertů, představení, tanečních a hudebních workshopů, improvizací i volný vstup do zázemí Národního divadla. 

52. ročník Zlaté Prahy následně uzavře velké finále - slavnostní vyhlášení výsledků a program složený z toho nejlepšího ze současné české taneční scény, který v přímém přenosu vysílá ČT art.

Těšíme se na vás od středy 30. září do soboty 3. října v prostorách Nové scény Národního divadla.

Více informací najdete na webové stránce festivalu www.festivalzlatapraha.cz.