MENU

Blahopřání pro Sylvu Daníčkovou

Své 80. narozeniny dnes slaví herečka, redaktorka a překladatelka Sylva Daníčková, jedna z týmu prvních konferenciérek programu Laterny magiky na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu.

Málokdo z účinkujících tehdy tušil, že stojí u zrodu divadelního fenoménu světového formátu, když byl pro Světovou výstavu vytvářen pod taktovkou Alfréda Radoka a Josefa Svobody program multimediálního jevištního programu. Spojujícím „prvkem“ onoho pásma různých jevištních akcí byla vystoupení moderátorek, kdy každá měla na plátně dva další synchronizované obrazy, takže mohla publikum bavit ve třech jazycích současně. Těmito ztrojenými konferenciérkami byly Sylva Daníčková, Valentina Thielová, Zdeňka Procházková a Marie Staňková.

Sylva (resp. Sylvie) Daníčková účinkovala v 50. a 60. letech ve filmu, mezi její nejznámější role patří role slečny Barbory Jandové ve filmu Florenc 13.30 režiséra Josefa Macha z roku 1957 s Josefem Bekem v hlavní roli. Jejím životním partnerem byl od roku 1958 až do své smrti v roce 1969 český klavírista, malíř a hudební skladatel Jiří Šlitr, který se také na EXPU 58 programu Laterny magiky účastnil (foto z čísla „Hudební žert“). V době normalizace se Daníčková, které byla znemožněna další kariéra u filmu, stala překladatelkou, spolupracovala s Lyrou Pragensis a po sametové revoluci začala pracovat v Akademii věd ČR. V roce 2012 vydala knihu rozhovorů s našimi předními vědci Skrytá poselství vědy.

Laterna magika přeje mnoho zdraví a krásných chvil i do dalších let!