MENU

55 let Laterny magiky v Praze

Zní to neuvěřitelně, ale je to tak – letos na jaře uplynulo už 55 let od chvíle, kdy se pražskému publiku poprvé představila Laterna magika.

Z experimentálního divadelního představení, které na Světové výstavě EXPO 58 v Bruselu zajistilo Československu prvenství mezi všemi vystavovateli, se stal fenomén, který si zasloužil vlastní život. Laterna magika se stala souborem Národního divadla a získala svou první scénu v paláci Adria (dnešní Divadlo Bez zábradlí), kde 9. května 1959 zahájila svou činnost. Později se krátce přestěhovala do Paláce kultury, tedy dnešního Kongresového centra, a nyní jsou už přes dvacet let její inscenace uváděny na Nové scéně Národního divadla. Za 55 let existence Laterny magiky se uskutečnilo 36 premiér, které rozvíjely její základní principy. Duchovními otci tohoto českého divadelního vynálezu byli režisér Alfred Radok a scénograf Josef Svoboda, umělci, jejichž význam vysoce přesahoval hranice státu.

Laterna magika se pro mnoho diváků stala synonymem divadla, které kombinuje filmovou projekci s hereckým nebo tanečním vystoupením. Ale to je jen zjednodušený pohled na myšlenku, se kterou Josef Svoboda a Alfred Radok vyvářeli nový divadelní tvar. Projekce v Laterně magice není jen kulisou nebo nástrojem pro vytváření zdánlivé reality: film zůstává filmem a jeviště jevištěm, důležitý je ale okamžik jejich propojení. Obrazová a reálné složka se spojují v tak nerozlučný celek, že by jedna bez druhé nemohly samostatně existovat, ale dohromady vytváří poetický celek. Dnes Laterna magika zachází s mnohem širším spektrem prostředků, které nabízejí klasické i moderní technologie, má k dispozici digitální projekci a nová média, každé představení pracuje s propojením jeviště a obrazu jinak – nebojí se ani klasické projekce a ruční animace, ani technologií, které pracují v reálném čase.

O Laternu magiku byl od počátku nelíčený zájem doma i v zahraničí. Ještě v Bruselu se o možnost hostování zajímalo jedenáct států včetně USA, a tak se zájezdová činnost stala nedílnou součástí provozu a soubor procestoval skoro všechny kontinenty. V Praze hrála Laterna magika prakticky denně, takže dnes můžeme odhadovat počet odehraných představení přibližně na 20 tisíc.